Witamy na stronie 8 Piotrkowskiej Drużyny Harcerskiej  "TROP"
 Jeśli chcesz przeżyć niezapomnianą przygodę przyjdź na naszą zbiórkę!
 Spotykamy się w każdy piątek w godz. 17.00-18.30
                w Ośrodku Szkolno Wychowawczym przy ul. 3-go Maja 28/34
Do zobaczenia na zbiórce!

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /8piotrkow/templates/8piotrkow_1_1/functions.php on line 197

Drużyna zrzeszona jest w Związku Harcerstwa Polskiego, Chorągwi Łódzkiej, Hufcu Piotrków Trybunalski.

Zwyczaje - Puchalski

Włodzimierz Puchalski - bezkrwawy łowca – "tropił" zwierzęta - stąd "TROP" na chuście. W. Puchalski "tropił" zwierzęta nie po to by je łowić - pozbawiać życia. Wprost przeciwnie - "tropienie" Puchalskiego miało na celu przede wszystkim dążenie do ocalenia zagrożonych gatunków poprzez zarejestrowanie na taśmie filmowej. W ten sposób Puchalski dawał sfilmowanym przez siebie zwierzętom w pewnym sensie "drugie życie" uwieczniając je i ich zwyczaje dla przyszłych pokoleń. "TROP" na chuście ósemki oznaczał, że Ósemkowicz ma być wytrwały, cierpliwy, spostrzegawczy i silny tak jak Puchalski, kiedy godzinami, dniami, tygodniami tropił z kamerą zwierzęta, spędzając długie godziny w kryjówkach i ukryciach niejednokrotnie bez możliwości poruszenia się, zjedzenia czegokolwiek aby uwiecznić je na taśmie filmowej .

Godne uwagi jest również samo znaczenie wyrazów "trop", "tropienie", "tropiciel". "Tropu" nie można mylić ze śladem ponieważ trop oznacza odbicie łapy - łap, stopy - stóp na podłożu, śladami natomiast są wszelkie oznaki bytności zwierzęcia pozostawione w przyrodzie. Nory, ślady żerowania i polowania, kąpieliska, odchody, miejsca znakowania rewirów, no i oczywiście odbicia ich stóp - czyli tropy. A więc "trop" jest pojęciem węższym oznaczającym tylko i wyłącznie odcisk stopy - łapy. W tym znaczeniu tropienie oznacza podążanie za tropem zwierzęcia - odbiciem jego stóp - łap, a tropiciel to człowiek idący tropem w celu wytropienia - znalezienia zwierzęcia.

Chusta

Harcerz, który wstępuje do drużyny otrzymuje granatową chustę bez "TROPU" tzw. przejściówkę. Chusta z "TROPEM" jest  wręczana Harcerzowi uroczyście na ognisku lub apelu przy całej drużynie po tym jak Rada Drużyny uzna, że może zostać pełnoprawnym Ósemkowiczem. Przejściówka jest zwracana po otrzymaniu chusty z "TROPEM". Chusty z "TROPEM" są  wyszyte i przygotowane do wręczenia Harcerzowi,  nie wyszywają ich sami aby zachować jednolitość. Chusta z "TROPEM" jest własnością drużyny, w szczególnych przypadkach Rada Drużyny może zdecydować o pozostawieniu chusty na własność.

Zbiórki Drużyny

Każda zbiórka rozpoczyna się piosenką harcerską (tzn. taką, której treść opowiada o harcerstwie, obozowaniu, biwakowaniu rajdach itp. nie powinna to być piosenka np. z repertuaru zespołów rokowych itp. ) Rodzaj piosenki dobierany jest do charakteru zbiórki.

Po zakończeniu piosenki przyboczny wyznaczony wcześniej przez drużynowego stawia drużynę do apelu, drużyna ustawia się zastępami w dwuszeregu z proporcami zastępów.

Na komendę przybocznego zastępowi przygotowują meldunek. Przygotowanie meldunku polega na zaprezentowaniu okrzyków przez zastępy np:

Okrzyk zastępu BOBRY:

Na głośne wezwanie zastępowego: BOBRY …

Reszta zastępu odpowiada ……ZBUDUJEMY TAMĘ !!!

Okrzyk zastępu ŁOSIE:

Na głośne wezwanie zastępowego: ŁOSIE …

Reszta zastępu odpowiada ……FORSUJEMY BAGNA !!!

Okrzyk zastępu KOZICE:

Na głośne wezwanie zastępowego: KOZICE W GÓRY…

Reszta zastępu odpowiada ……HOP, HOP, HOP !!!!

Okrzyki prezentowane są jednocześnie przez wszystkie zastępy. Każdy zastęp stara się aby jego okrzyk był wykonany najlepiej (najgłośniej) co prowadzi niejednokrotnie do zabawnych i śmiesznych sytuacji .

Podczas zbiórki służbę przy proporcu drużyny pełni wyznaczony przez przybocznego harcerz, który  nie bierze udziału w zbiórce. Harcerze przy proporcu zmieniają się co pewien czas tak, aby nikt nie był całkowicie wyłączony z udziału w zbiórce. Nad zmianami przy proporcu czuwa wyznaczony przez drużynowego przyboczny.

W trakcie zbiórki w zależności od programu, tempa i celu oraz rozbawienia harcerzy  sygnałem do wyciszenia i zachowania powagi jest rozpoczęcie przez drużynowego (przybocznego) pieśni „Już do odwrotu …..”. Po odśpiewaniu pieśni wszyscy harcerze w ciszy ustawiają się w kręgu. Krąg „Ósemki „ jest zawsze otwarty, co symbolizuje otwartość drużyny – każdy niezależnie od tego, czy był harcerzem, jest harcerzem lub zamierza być harcerzem może do nas dołączyć pod warunkiem, że będzie przestrzegał prawa harcerskiego.

W kręgu drużynowy podsumowuję zbiórkę i wyznacza termin następnej zbiórki.

Na koniec śpiewamy „ Bratnie słowo….”, a następnie w milczeniu przekazywana jest iskierka.

Drużynowy (przyboczny) zawsze otwiera krąg przekazując iskierkę harcerzowi stojącemu po lewej stronie, iskierka po przejściu całego kręgu trafia do proporcowego który zamyka krąg, harcerz ten pozdrawia wszystkich słowem „Czuwaj” pozostali harcerze odpowiadają również „Czuwaj” ! Następnie poprzez obrót w prawą stronę bez rozwiązywania rąk następuje wyjście z kręgu, krąg rozwiązywany jest w półobrocie ..


LogoZHP

baner3bok

Odwiedza nas 62 gości oraz 0 użytkowników.