Witamy na stronie 8 Piotrkowskiej Drużyny Harcerskiej  "TROP"
 Jeśli chcesz przeżyć niezapomnianą przygodę przyjdź na naszą zbiórkę!
 Spotykamy się w każdy piątek w godz. 17.00-18.30
                w Ośrodku Szkolno Wychowawczym przy ul. 3-go Maja 28/34
Do zobaczenia na zbiórce!

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /8piotrkow/templates/8piotrkow_1_1/functions.php on line 197

4 listopada 1981 roku zostaje powołana do życia 8 Piotrkowska Drużyna Harcerska z drużynowym Witkiem Błaszczykiem na czele. Jednak historia drużyny prowadzonej przez dh. Witka sięga roku 1980. Jesienią tegoż to roku do Szkoły Podstawowej nr 5 przyszło dwóch druhów z zamiarem założenia drużyny harcerskiej. Byli to dh. Witek Błaszczyk oraz dh. Andrzej Pietruszka. Czasy były nieco inne niż teraźniejsze, do ZHP wcielano całe klasy (klasa = drużyna). Dyrekcja szkoły postanowiła, że poprowadzą oni dwie czwarte klasy. W taki oto sposób rozpoczęliśmy działalność. Otrzymaliśmy nr 26,.  zaś bohaterami byli Alina i Czesław Centkiewiczowie (w późniejszym czasie „26-ta” była drużyną z którą bardzo często rywalizowaliśmy o miano najlepszej drużyny w hufcu). Wiosną 1981 roku odbył się VII Zjazd ZHP na którym postanowiono zlikwidować HSPS (Harcerska Służba Polsce Socjalistycznej) oraz wystąpić z FSZMP (Federacja Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej). Decyzje podjęte na zjeździe wymusiły na hufcach weryfikację drużyn, zlikwidowano drużyny-klasy, a w ich miejsce powołano nowe drużyny.  Rozkaz Komendanta Hufca L2/81 z dnia 4 listopada 1981 roku był początkiem czegoś nowego, to właśnie tym rozkazem w piotrkowskim hufcu zostało powołanych 17 drużyn harcerskich nadając im numery parzyste, oraz 14 drużyn starszoharcerskich z numerami nieparzystymi. Bardzo wiele drużyn, które wówczas zostały powołane pracują do dnia dzisiejszego. My jako „stara” 26 DH otrzymaliśmy numer „8” – cyfra magiczna, uznawana za symbol doskonałości i nieskończoności.
Wiele osób z byłych klas czwartych pozostało w drużynie, nie chciałbym wymieniać aby kogoś nie pominąć, ale myślę, że było to ok. 15-20 osób. Do drużyny zaczęli wstępować też uczniowie starszych klas.  Taki oto w wielkim skrócie był początek naszego istnienia.

Życzyłbym sobie, aby osoby które działały w „ósemce” i pozostało im coś w pamięci zechciały się tym podzielić, aby stworzyć coś w rodzaju otwartej księgi, aby uchronić od zapomnienia swoje najpiękniejsze wspomnienia związane z „ósemką”. Jeśli chcielibyście coś napisać – to piszcie – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Czuwaj!

phm Arkadiusz Wojtysiak

LogoZHP

baner3bok

Odwiedza nas 22 gości oraz 0 użytkowników.