Witamy na stronie 8 Piotrkowskiej Drużyny Harcerskiej  "TROP"
 Jeśli chcesz przeżyć niezapomnianą przygodę przyjdź na naszą zbiórkę!
 Spotykamy się w każdy piątek w godz. 17.00-18.30
                w Ośrodku Szkolno Wychowawczym przy ul. 3-go Maja 28/34
Do zobaczenia na zbiórce!

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /8piotrkow/templates/8piotrkow_1_1/functions.php on line 197

Najczęściej zadawane pytanie: A ILE TO KOSZTUJE ?

Takie pytanie najczęściej zadają dzieciaki przy pierwszym spotkaniu ze swoim potencjalnym drużynowym. Cóż, takie mamy dziś "rynkowe" czasy. Ale bądźmy szczerzy - my także zbieramy składki.

Drużyny mają prawo indywidualnie ustalać wysokość składki. Od 2012 roku wynosi ona w ZHP 4,00 złote na miesiąc. Co się dzieje z tymi pieniędzmi? Nasze władze oczekują od nas wpłat w wysokości 48,00 złotych rocznie za każdego harcerza, które musimy odprowadzić do Komendy Hufca. W każdej chwili rodzice mogą sprawdzić, co dzieje się z pieniędzmi ze składek. Drużyny bowiem mają obowiązek prowadzenia książek dokumentujących ich działalność finansową.

W każdym bądź razie wszystkie pieniądze w ten, czy w inny sposób wracają do harcerzy. Są jeszcze inne wydatki - jednorazowe - związane ze wstąpieniem do harcerstwa. Mundur harcerski to nasz wizerunek. Od harcerza wymaga się, aby o niego dbał. Mundur na dodatek jest stosunkowo drogi. W zależności od składnicy w jakiej dokonujemy zakupu rozbieżność cenowa może dochodzić nawet do 50,00 złotych co nie zawsze idzie w parze z jakością munduru. Dlatego też 8 Piotrkowska Drużyna Harcerska "TROP", co pewien czas, dokonuje hurtowego zakupu mundurów w miejscach, do których ma 100% zaufanie, a następnie Harcerze otrzymują go w dzierżawę po wpłaceniu 50 zł kaucji. W przypadku gdy mundur jest za mały, wymieniany jest na większy. A jeszcze czarne spodnie, śpiwór, plecak, ... Należy jednak wiedzieć, że żaden z drużynowych nie wymaga od harcerza zakupu pełnego umundurowania po kilku dniach!!!

To najczęstszy powód, że nie wszyscy jadą na biwak - szlaban na harcerstwo. Bo kiepsko się uczy, bo coś głupio odszczeknął, bo dostał naganę. Każdy oczywiście ma swoje metody na wychowywanie dzieci i nie miałbym odwagi wtrącać się w prywatne sprawy innych. Mogę jednak - jako rodzic - przedstawić swój punkt widzenia.

Najczęstszą przyczyną tzw. szlabanu jest nauka. "Nie będziesz chodzić na zbiórki, póki nie poprawisz ocen". Wydaje mi się jednak, że takie podejście do sprawy nie załatwia problemu. No bo czy ktoś jest w stanie zmusić kilkunastoletnie dziecko, by przez trzy dni weekendu ślęczało nad książkami? To nawet ja, dorosły człowiek, po 8 godzinach pracy przychodzę zmęczony i z utęsknieniem wypatruję wolnych dni.

 A szlaban założony z powodu złego zachowania... Powiedzmy sobie szczerze, że nasze dzieci więcej czasu spędzają w towarzystwie obcych ludzi niż w domu! Nie wierzycie? Proszę bardzo: wasze 8 godzin pracy, ich 8 godzin snu. Pozostaje jeszcze 8 godzin. Spędzacie je w całości z dziećmi? A wasze zakupy, a ich wyjście na podwórko?

 Więc wasze dziecko jednak spędza w towarzystwie innych więcej czasu niż z Wami. Ale jednak gdy przyjdzie co do czego, to bardzo często tym pierwszym, czego zakazuje się dziecku jest harcerstwo. A szkoda! Bo przecież nie tu dziecko uczy się picia alkoholu, palenia, przeklinania. Wręcz przeciwnie. To tu nauczy się szacunku do tradycji, zaradności życiowej, to tu przechodzi pierwsze próby samodzielności - w harcerstwie nauczy się więc życia, nauczy się tego wszystkiego, o czym zapomnieli twórcy programów szkolnych.

Być może to, co robimy na zbiórkach, wygląda na zabawę. Pewnie właśnie z tego powodu uważacie państwo, że "szlaban na zbiórkę" jest dobrym pomysłem. Nic bardziej błędnego. Genialna idea twórcy skautingu, gen. Roberta Baden-Powella łączenia nauki z zabawą naprawdę daje efekty.

Kochani rodzice. Bądźcie wyrozumiali dla swoich dzieci! Nawet jeśli czasami narozrabiają - nie karajcie ich od razu "harcerskim szlabanem". Może lepszy efekt przyniesie rozmowa z drużynowym lub komendantem?

Dlaczego akurat harcerstwo? Proponuję, aby Państwo obejrzeli krótkie prezentacje przygotowane przez harcerzy z "ósemki". W tych prezentacjach pokazują co tak naprawdę ich ciągnie na zbiórki, biwaki, rajdy i inne imprezy organizowane przez środowiska harcerskie.

LogoZHP

baner3bok

Odwiedza nas 18 gości oraz 0 użytkowników.